Nutri Logo
Biyoteknolojik prosesler kullanılarak ürün yelpazesini genişletmeyi hedefleyen NUTRIBIOTECH ilk ürünü PeptidZyme ile insan vücudu tarafından çok iyi sindirilemeyen gluten proteinine olan hassasiyeti en aza indirgemeyi hedeflemektedir. PeptidZyme* (Proteaz ve peptidaz enzimleri içeren gluten parçalayan bir enzimdir) PeptidZyme; sindirim enzimlerinden endopeptidaz olan Proteaz ve ekzopeptidaz olan DPPIV enzimlerini içererek gluten proteininin sindirimine yardımcı olur. Gluten nedir? Neden vücut tarafından kullanılamaz? Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılların kullanıldığı ekmek, bisküvi, makarna gibi ürünlerde bulunan bir protein ağıdır. Bu protein ağı karbondioksit ve suyu içine hapseder. Böylece ürüne yapısal olarak direnç ve fermantasyon sonrasında da hacim kazandırır. Aynı zamanda buğday temelli gıdalara kendine has lezzeti verir. Örneğin; ekmeğin fırında fermantasyon ile ürettiği karbondioksitin fırın içinde yüksek sıcaklıkta buharlaşmasıyla birlikte gluten yapısı nedeniyle ekmek şişer ve hoşa giden bir görünüm ve lezzet kazanır.

Gluten neden problem yaratır?

Gluten suda çözünmeyen gliadin ve glutenin adı verilen iki ana protein parçasından oluşan bir protein kompleksidir. Gliadin, Prolamin olarak anılır ve bitkilerin enerji deposu olarak iş görür. Prolamini oluşturan peptit gruplarından bir tanesi (33 aminoasit içerir) diğer gruplardan biraz farklıdır ve bolca Prolin aminoasidi içerir. Prolin aminoasidi insan sindirim sisteminde sindirilemez. Genelde çoğu insanda bu bir sorun değildir ancak Çölyak bir kişide bağırsak yüzeyine ciddi hasarlar verebilen otoimmun reaksiyonlara sebep olur.

Tam sindirilemeyen bu protein yapıları bağışıklık sistemini İnce bağırsağa saldırması için tetikler. Prolaminin, Çölyak olmayan gluten hassasiyeti olan kişilerin bağırsak geçirgenliğini arttırdığı da bilinmektedir. Sindirilemeyen gluten yapıları; mental bulanıklık, baş ağrısı ve sindirim sıkıntılarına (gaz, şişkinlik vb.) sebep olur. Eğer gluten içeren ürünler tükettikten bir süre sonra bu sıkıntıları fark ediyorsanız bir doktora başvurunuz.

buğday (2)
gluten

Çölyak, Çölyak olmayan gluten hassasiyeti, gluten alerjisi ve gluten kaynaklı morfin yapılarına hassasiyeti olan bireyler için glutensiz diyet önerilmektedir. Glutensiz diyet bahsedilen etkilerin oluşmasını engellemektedir. Ancak bu diyetin uygulanmasındaki zorluklar;

Hazır gıdaların pek çoğunda az miktarda da olsa gluten bulunması (çorba, sos, işlenmiş ürünler..vb.),

Seyahat sırasında kafede ya da bir restoranda gıdanın nerden satın alındığına, nasıl hazırlandığına kadar bilgi sahibi olmanın gerekmesi,

Yemekhanelerde glutensiz olsa bile hazırlanırken çapraz kontaminasyon ile başka bir gıdanan gluten bulaşması riski,

Alışveriş yaparken gıdaların içeriklerini detaylıca incelemek ve bunu yaparken hangi gıda katkı maddesinin gluten içeriyor olabileceğini hesaplamak, yaşam kalitemizi düşürür.

peryum (2)

Nasıl Çalışır

Klinik olarak çalışılmış mikrobiyal enzim karışımı PeptidZyme; sindirilmesi zor olan gluten (Prolamin) yapısını parçalar. Bunu yaparken peptit bağlarına iki şekilde saldırır endopeptidaz ile protein yapısının içindeki peptit bağları hidrolizlenir ve daha küçük parçalara ayrılır.

Bu küçük protein parçaları ekzopeptidaz enzimleri (protein yapısının amin ucundaki, dış peptit bağlarını hidrolizleyen enzimler) ile Prolin aminoasitleri hedef alınarak parçalanır. Böylece glutenin parçalanması hızlı gerçekleşir ve negatif etkileri ortadan kaldırılır.

Uyarılar: Ürünümüz ilaç değildir. Serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.
Günlük alım dozu: 11 yaş ve üzeri yetişkinler için yemek öncesi 1 adet kapsül tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Takviye edici gıda onay numarası 010715-07.05.2021.
GDO içermez, Gluten içermez, Vegan 

PeptiZyme enziminin tavsiye edilen tüketimi Tablo’da verilmiştir.

Gluten içeren gıdaPorsiyonGluten miktarı (g)Kullanılan Kapsül Miktarı
Ekmek1 dilim3-41
Makarna1 porsiyon6-71
Noodle1 porsiyon6-71
Bulgur pilavı1 porsiyon4-51
Lahmacun1 adet6-71
Pizza1 adet6-71
Tarhana çorbası1 porsiyon0.5-11
Domates çorbası1 porsiyon0.5-11
Ezogelin çorbası1 porsiyon0.5-11
Yayla çorbası1 porsiyon0.5-11
Mercimek çorbası1 porsiyon0.5-11
Baklava1 porsiyon4-51
İrmik helvası1 porsiyon5-61
Krep1 adet2-31
Waffle1 adet3-41
Kek1 porsiyon4-51
Bisküvi1 porsiyon3-41
Kraker1 porsiyon3-41
Simit1 adet4-51
Boza1 porsiyon6-71
Bira (Lager)1 adet0.1-11
Bira (Stout)1 adet0.1-11
Bira (Ale)1 adet1-21

*Ürünümüz ilaç değildir.